Prehrana po operaciji slepiča

dr. Evgen Benedik

Prehrana po operaciji

21 marca, 2025

Prilagoditev prehrane po operaciji slepiča je ključna za uspešno okrevanje in preprečevanje zapletov. Priporočamo počasno prehajanje iz tekoče na navadno prehrano, kako dolg je ta prehod pa je odvisno od posameznika in vrste operacije. Pred prehodom na navadno hrano se posvetujte z zdravnikom, da ne pride do nepotrebnih zapletov.

1. stopnja po operaciji – bistre tekočine

V prvih dneh po operaciji (1-3 dni po operaciji) uživamo bistre tekočine kot so voda, čaj ali kava brez mleka, zeliščni čaji, čisti sadni sokovi, žele, voda z okusom. Pijača ne sme biti gazirana.

2. stopnja po operaciji – »tekočine brez omejitev«

Na naslednji stopnji (3-5 dni po operaciji) začnemo z uživanjem vseh tekočin, kot so čista goveja ali zelenjavna juha, čaj ali kava z mlekom, mlečni napitki, smutiji, jogurti, sladoledi ali enteralna prehrana po navodilih zdravnika/dietetika. Tekočine ne smejo vsebovati koščkov sadja ali zelenjave, koščic, semen, sadni sokovi naj bodo brez pulpe.

3. stopnja po operaciji – lahka prehrana

Uživajte manjše porcije mehke in lahko prebravljive hrane brez prehranske vlaknine. Čeprav je prehranska vlaknina pri uravnoteženi prehrani pomembna za mikrobioto in pomaga pri prehodu hrane skozi črevesje, po operaciji navadno bolje prenašamo hrano z manj prehranske vlaknine.

Tabela 1: Priporočena in odsvetovana živila pri lahki prehrani.

Skupina živilPriporočena živilaOdsvetovana živila
Kruh, krekerji, produkti iz moke in kosmičiBel kruh, krekerji, vaflji, palačinke, koruzni in riževi kosmičiPolnozrnata žita in izdelki iz polnozrnatih mok, izdelki s semeni, suhim sadjem ali oreški, polnozrnati kosmiči
PrilogeBel riž in testenine, olupljen kuhan ali pire krompir, sladki krompir, kuskus, bulgur, polentaRjavi riž, polnozrnate testenine, kvinoja, ječmen
Mlečni izdelkiMleko, sir, jogurt, smetanaJogurti in siri s semeni ali sadjem
Sadje (2 porciji na dan)Mehko, zrelo, olupljeno sadje brez semen, koščic in stebel (banana, breskev, sliva, jabolko), konzervirano in kuhano sadjeCitrusi, jagodičevje (jagode, borovnice), suhe slive, suho sadje, sadni sokovi s koščki, smutiji ki vsebujejo celo zmleto sadje
Semena in oreškiArašidovo maslo brez koščkovSemena in oreški, arašidovo maslo s koščki, kokos
Meso in ribePusto meso, perutnina, ribe, jajca, tofu in tempeh, goveja juhaTrdo, žilavo meso, mastni kosi mesa, procesirani mesni izdelki (hrenovke, salame, klobase), ocvrta jajca
SladiceSladoled, puding, žele, karamelaPudingi s suhim sadjem, semeni, kokosom in oreški
PrigrizkiČokolada, sladiceVse sladice s semeni, oreški ali suhim sadjem, sladice iz polnozrnate moke
PijačeČisti sadni sokovi, čaj, kava, sadni čaj, gazirana pijača

4. stopnja po operaciji – običajna prehrana

V kolikor lahko prenašate večje porcije hrane, začnite s povečevanjem obrokov lahke hrane, nato postopoma uvajajte odsvetovana živila iz Tabele 1. Začnite z uživanjem polnozrnatega kruha (1. teden), nato s sadjem in zelenjavo z visko vsebnostjo prehranskih vlaknin, na koncu semena in oreške.

Poskrbite za zadosten vnos energije, saj po operaciji telo za okrevanje potrebuje prib. 20 % več energije.

Dodatni nasveti:

  • Uživajte majhne, redne obroke, enakomerne porazdeljene čez dan.
  • Hrano dobro prežvečite.
  • Pijte dovolj tekočine, najbolje vode, 2-3 L/dan.
  • Za zadosten vnos vitamina C, popijte 2 dcl sadnega soka na dan.
  • Izogibajte se ocvrti, mastni hrani.
  • Kofein lahko priporome k hitrejšemu premikanju hrane skozi črevesje, zato svetujemo, da uživate brezkofeinske izdelke.

Kdaj se posvetovati z zdravnikom?

  • Če se pojavijo prebavne težave, kot so zaprtje, driska, močna bolečina ali napihnjenost.
  • Če se rana slabo celi ali se pojavijo znaki okužbe.
  • V kolikor uživate lahko prehrano več kot 1 mesec in ne uspete zaužiti več kot 5 porcij sadja in zelenjave na dan, se posvetujte z zdravnikom ali dietetikom za nadomeščanje vitaminov in mineralov.